Błędne koło restrykcyjnych diet

Błędne koło restrykcyjnych dietJak schudnąć w jak najszybszym tempie, to chyba jedno z najpopularniejszych pytań w internecie, według strony Yahoo. Możesz się szybko odchudzić, ale jednocześnie powinieneś zrobić to w zdrowy sposób.

Ludzie mogą chcieć szybko schudnąć z jednego z podanych powodów:

  • Panna młoda chce zmieścić się ślubną suknie
  • Jockey, które potrzebuje zrzucić kilka kilogramów przed wyścigiem
  • Bokser, który musi osiągnąć pewną masę ciała do określonego dnia, w przeciwnym razie zostanie zdyskwalifikowany

Większość ludzi w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej pragnie schudnąć, a im szybciej tym lepiej! Jednak, czy wiesz, że większość osób, które były na restrykcyjnych dietach, zmagają się dziś z otyłością czy nadwagą?

Chociaż szybka utrata wagi jest możliwa, to jednak jest to szkodliwe i jest prawie pewną receptą na późniejsze zmaganie się z otyłością.

Kelly Brownell D., dyrektorka w centrum „the Rudd Center for Food Policy and Obesity” na Uniwesytecie Yale, która wynalazła termin „jo-jo”, wyjaśniła, dlaczego ludzie przestrzegający bardzo restrykcyjnych diet często wpadają w błędne koło ciągłego odchudzania się, a w późniejszym czasie przybierają na wadze. Są różne sposoby na szybkie odchudzanie, ale najważniejszy jest trening i zdrowa dieta.

Błędne koło restrykcyjnych diet

Dieta odchudzająca musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia naszego organizmu.

Kiedy organizm ludzi nie otrzyma tyle energii z pożywienia ile potrzebuje, zaczyna wykorzystywać swoją zmagazynowaną energię.Błędne koło restrykcyjnych diet

Początkowo, organizm zaczyna korzystać z zapasów glikogenu, ponieważ łatwo może go przekształcić w glukozę. U ludzi, glikogen jest przechowywany głównie w komórkach wątroby i mięśniach.

Gdy już zabraknie glikogenu, organizm zaczyna wydobywać aminokwasy z białka (w mięsniach), aby produkować glukozę.

W końcu, kiedy zapasy glikogenu, jak i aminokwasów zostają zużyte, tłuszcz zostaje rozbijany, żeby uwolnić trójglicerydy potrzebne do wytworzenia energii.

Glikogen i białka zatrzymują wodę, więc jeżeli stracisz glikogen lub białka pozbędziesz się wody z organizmu. Eksperci oszacowali, że w naszych wątrobach znajduje się od 60 do 120 gramów glikogenu, co odpowiada mniej więc 6 kg wody. Więc jeżeli zużyjesz glikogen możesz stracić właśnie taką ilość kilogramów. To nie wszystko, dodajmy do tego utraconą wodę, wskutek wykorzystania białka do uzyskania energii.

Zwolennicy restrykcyjnych diet są tym bardzo podekscytowani. Dzięki temu tracą bardzo dużo kilogramów. Jednak w taki sposób, nie pozbywają się tłuszczu, tylko wody.

We will be happy to hear your thoughts

Zostaw komentarz