Dlaczego powinienem schudnąć?

Dlaczego powinienem schudnąć? Otyłość i nadwaga to dwie bardzo niebezpieczne choroby naszych czasów. W dzisiejszych czasach, osób, które mają zbyt wiele kilogramów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Mówi się nawet w niektórych kręgach o epidemii otyłości.

W dzisiejszych czasach otyli to nie tylko ludzie dorośli, pracujący w sposób, który nie pozwala im się ruszać. Otyłe są także dzieci i ludzie młodzi, w tym nastolatki. Jak widać, tą chorobą jest obarczone całe spektrum społeczeństwa.

Ze względu na skalę tego problemu, otyłość i nadwaga, to także dwa coraz częstsze powody zgonów. Nie tylko kilogramy same w sobie są szkodliwe. Szkodliwy jest także cholesterol czy cukrzyca, dwie choroby, które nieodłącznie towarzyszą ludziom ze zbyt wielką tuszą!

Sprawdź swój wskaźnik masy ciała – BMI

Wskaźnik masy ciała BMI ( Body Mass Index) może powiedzieć ci w jakiej grupie ludzi się znajdujesz. Czy masz niedowagę, wagę w normie, nadwagę, albo jeden z trzech stopni otyłości, z których ten trzeci jest najbardziej niebezpieczny.

Swój wskaźnik masy ciała BMI bardzo łatwo można obliczyć samemu. W zasadzie nawet nie trzeba robić tego z kalkulatorem w ręku, bo specjalnych liczników (bardzo dokładnych) jest w Internecie cała masa! Bez problemu możesz je znaleźć wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarkę!

Znajdziesz w ten sposób mnóstwo kalkulatorów internetowych, w których będziesz mógł wpisać swój wzrost, oraz to ile ważysz. Taki kalkulator samodzielnie obliczy twoje wyniki i poda ci dokładnie jakim typem człowieka jesteś.

  • Bo możesz mieć niedowagę: BMI < 18,5
  • Wagę w normie: BMI 18,5 – 24,99
  • A także nadwagę: BMI > 25

Co dokładniejsze kalkulatory, podają także inne jednostki, takie jak wygłodzenie, czy skrajną otyłość.

Jeżeli twoja waga jest większa niż być powinna, to powinieneś rozpocząć kurację odchudzającą. Nadwaga i otyłość to choroby, które samoistnie nie znikną, musisz im w tym pomóc odpowiednią dietą oraz ćwiczeniami. Na rynku także znajdziesz mnóstwo specyfików: leków i suplementów diety na odchudzanie.Dlaczego powinienem schudnąć?

Jaki mam obwód talii?

Łatwo zdiagnozować swoje problemy z otyłością także za pomocą obwodu talii. Jeżeli kobieta ma więcej niż 80 centymetrów w obwodzie talii, musi liczyć się z konsekwencjami otyłości. Natomiast jeżeli przekroczy 88 centymetrów – w tym wypadku już pojawiają się problemy zdrowotne.

U mężczyzn te liczby klarują się następująco: 94 i 102 cm.

Jeżeli więc obwód twojej talii, przekracza którąś z tych liczb, albo niebezpiecznie się do niej zbliża, to znak, że powinieneś zacząć gubić zbędne kilogramy, bo masz ich już sporo za dużo. Najprawdopodobniej ciężko ci też znaleźć pasujące ciuchy na swoją sylwetkę.

Tak, czy siak taki obwód talii jest dla ciebie niebezpieczny i masz obowiązek coś z tym zrobić, zanim będziesz potrzebować pomocy specjalisty, lub operacji zmniejszenia żołądka.

Ważny wskaźnik – talia/biodra

Także i w ten sposób możesz sprawdzić czy nie grozi ci otyłość i powikłania z nią związane. Wystarczy przeliczyć tylko swój wskaźnik talia biodra by wiedzieć, czy należy już przejść na dietę!

Graniczne wartości to 0,9 u mężczyzn i 0,7 u kobiet. Natomiast przekroczenie przez mężczyzn wartości 1 i przez kobiety wartości 0,85, oznacza stwierdzenie otyłości.

I w tym wypadku jest tak samo, jeżeli obliczysz swój wskaźnik talia biodra i wyjdzie na to, że jesteś otyły, to natychmiast powinieneś zacząć temu przeciwdziałać. Nie ma co czekać na większe konsekwencje zdrowotne, które mogą okazać się tragiczne w skutkach.Dlaczego powinienem schudnąć?

Zawartość tłuszczu oraz wody w organizmie

Warto także zbadać swoją zawartość tłuszczu oraz wody w organizmie. Nie każdy kilogram bowiem drugiemu kilogramowi jest równy. Otyłość jest wtedy, gdy w twoim organizmie jest zbyt dużo tłuszczu. Woda, chociaż także potrafi się odkładać, nie powoduje otyłości, chociaż z kilogramów może wynikać coś zupełnie przeciwnego.

Właśnie dlatego warto wiedzieć ile w organizmie ma się wody, a ile tkanki tłuszczowej. Można to zbadać idąc do dietetyka, także na siłowni powinna być specjalna waga, która mierzy tego typu proporcje.

Pamiętaj – otyłość to groźna choroba, a nadwaga jest czymś, co ją poprzedza. Im szybciej pozbędziesz się zbędnych kilogramów, tym łatwiej będziesz mieć w życiu. Nie czekaj aż przekroczysz granicę i zaczną ci dokuczać prawdziwe problemy.

Możesz naprawdę wiele stracić będąc po prostu grubym. Twoje życie może zmienić się w koszmar, a ty sam z pewnością umrzesz wcześniej, niż gdybyś miał odpowiednią masę ciała. Życie ma się tylko jedno, warto więc aby było długie i pełne zdrowia. Jeżeli więc jesteś otyły, to przejdź na dietę, zacznij ćwiczyć (chociaż trochę!) i może suplementuj się środkami, które cię wspomogą.

 

We will be happy to hear your thoughts

Zostaw komentarz