Jaka jest najlepsza dieta odchudzająca?

Jaka jest najlepsza dieta odchudzająca?

Istnieją setki diet, a wszystkie z nich mają dwie wspólne cechy:

  • obiecują ci, że pozbędziesz się zbędnych kilogramów
  • mówią, że są jedyną, skuteczną dietą

Jaka jest najlepsza dieta odchudzająca?

Większość diet, szczególnie tych najpowszechniejszych, działa prawidłowo. Dieta

Strefowa, Atkinsa, Surowa, Plaż Południowych czy inne, mogą pomóc Ci schudnąć. Jeżeli ostrożnie je zastosujemy i będziemy postępować zgodnie z ich instrukcjami, to prawdopodobnie osiągniesz swoją wymarzoną sylwetkę, bez konieczności rezygnowania z podstawowych produktów.

W ciągu ostatnich 20 lat nastąpiło przejście od diet niskotluszczowych do niskowęglowodanowych i ostatecznie do diet o niskim indeksie glikemicznym. To dla nas bardzo korzystne. Jednak, węglowodany są niezbędne dla naszego zdrowia i także są ważną częścią zdrowej, zbilansowanej diety.

Niskotłuszczowe diety ograniczają spożycie tłuszczów, szczególnie tych nasyconych, cholesterolu i całkowite spożycie kalorii. Taka dieta, opiera się głównie o jedzenie bogate w węglowodany.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym polegają na ograniczeniu spożycia węglowadanów. Jedzenie jest określone numerami indeksu od 1 do 100 (gdzie 100 oznacza czystą glukoze).Indeks glikemiczny ocenia węglowodany pod względem ich zdolności do wpływania na poziom glukozy we krwi. Jedzenie o niskim indeksie glikemicznym zapewnia poczucie sytości na dłużej i mniej prawdopodobne staje się przejedzenie się. Sprawdz też piperyna cena.

Dieta niskowęglowodanowa poważnie ogranicza spożycie węglowodanów, a osoby jej przestrzegające jedzą większe ilości białek i tłuszczów.

Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące dwóch badań dotyczących diet i wnioski naukowców:

Stosowanie niskotłuszczowej diety grozi późniejszym przybieraniem na wadze- zespół naukowców z Dziecięcego Szpitala w Bostonie odkrył, że ludzie przestrzegający diet niskotłuszczowych mają ogólnie znacznie niższe zużycie energii w porównaniu z tymi, którzy są na dietach niskowęglowodanowych lub o niskim indeksie glikemicznym.

Naukowcy w czasopiśmie JAMA stwierdzili, że dieta, która opiera się na zmniejszeniu ładunku glikemicznego, a nie tłuszczu może pomóc w utrzymywaniu utraconej wagi i zapobiegać chorobom sercowo- naczyniowym. Chociaż sukcesywne utrzymanie utraconej wagi wymaga raczej interwencji behawioralnych i środowiskowych, to przestrzeganie odpowiedniej diety może skutecznie złagodzić niekorzystne zmiany biologiczne towarzyszące utracie wagi.Jaka jest najlepsza dieta odchudzająca?

Wszystkie diety niskokaloryczne, zdrowe dla twojego serca pomogą ci schudnąć-  badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda pokazało, że o ile dieta jest zdrowa dla serca i zawiera mało kalorii, niezależnie od tego, czy opiera się na żywności o niskiej zawartości tłuszczu czy węglowodanów, będzie nas skutecznie odchudzała.

Naukowcy przeanalizowali 4 diety:

  • o niskiej zawartości tłuszczu (średnio białkowa)
  • o niskiej zawartości tłuszczu (wysokobiałkowa)
  • o wysokiej zawartości tłuszczu (średnio białkowa)
  • o wysokiej zawartości tłuszczu (wysokobiałkowa)

Wszystkie cztery zostały uznane za diety zdrowe dla naszego serca (o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu, ale bogate w błonnik).

Naukowcy  z NEJM ( Tygodnik Lekarski Nowej Anglii) potwierdzili, że diety o zmniejszonej kaloryczności powodują znaczące utraty wagi niezależnie od makroelementów, jakie zawierają.

Większość dietetyków, lekarzy czy innych pracowników służby zdrowia jest zgodnych, że dieta śródziemnomorska jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na odchudzanie, utrzymanie odpowiedniej masy ciała i idealnego zdrowia fizycznego i psychicznego.

We will be happy to hear your thoughts

Zostaw komentarz